تختی الگوی من است

دارنده مدال طلای کشتی آزاد المپیک ریو گفت: حتی یک درصد هم به شکست در فینال المپیک فکر نمی‌کردم و به پیروزی در آن دیدار می‌اندیشیدم.
یزدانی: یک درصد هم به شکست در فینال المپیک فکر نمی‌کردم/ تا جایی که بدنم اجازه دهد کشتی می‌گیرم

به گزارش مازندلیگ، حسن یزدانی در گفت‌وگو با خبرنگار اتحادیه جهانی کشتی درباره مسائل مختلفی از جمله نحوه بازگشتش به تمرینات و گذراندن اوقات فراغتش صحبت کرده است که مشروح آن را در زیر می‌خوانید:

سؤال: چه شد که وارد رشته کشتی شدی؟

با توجه به اینکه کشتی در ایران و در شهر ما رواج زیادی دارد من از ١٢ سالگی این رشته را شروع کردم. علاقه زیادی به این رشته در ایران وجود دارد؛ در محل زندگی من کشتی سنتی به نام کشتی لوچو رواج زیادی دارد که باعث علاقمندی من شد.

سؤال: الگوی شما در کشتی چه کسی بوده است؟

به یک نفر نمی‌توان بسنده کرد؛ سعی می‌کنم نکات فنی و خوب تمام قهرمانان ایران و جهان را سرلوحه قرار دهم. در تمرینات سعی می‌کنم از این موارد استفاده کنم و نمی‌توان تنها از یک نفر نام برد، اما از بُعد اخلاقی جهان پهلوان تختی الگوی من است، اما الگوهای فنی زیادی دارم که نمی‌توان تنها یک نفر را نام برد.

سؤال: بعد از مصدومیت و جراحی که داشتی شرایطت چطور است؟ آیا به تمرینات کشتی برگشته‌ای؟

تمریناتم را حدود ٢ ماه است به صورت فشرده، البته نه برای مسابقات برگزار می‌کنم. حدود ٢ ماه هم کارهای تقویتی روی زانویم را انجام دادم و یک ماه هم است که کار روی تشک را آغاز کرده‌ام و خوشبختانه شرایط خوبی دارم.

سؤال: در سال‌های اخیر از ۶۶ تا ٨۶ کیلو حدود ٢٠ کیلو وزن اضافه کرده‌ای، آیا می‌خواهی در این وزن بمانی یا بازهم به یک وزن بالاتر خواهی رفت؟

برنامه‌ام بر اساس وزنم تعیین می‌شود؛ در طول این سال‌ها هم هر زمان که وزنم بالا می‌رفت بر همین اساس وزن مسابقه‌ای خودم را انتخاب می‌کردم. در قانون جدید وزن کم کردن سخت بود و مجبور بودم به وزن بالاتر بروم. وزن طبیعی بدنم اکنون ٨٩ کیلوگرم است و فک می‌کنم کشتی گرفتن در ٨۶ کیلو برای من ایده‌آل باشد. حالا اگر بازهم وزنم بالاتر برود در وزن‌های بالاتر هم کشتی خواهم گرفت و دوست دارم این را هم تجربه کنم، اما در حال حاضر وزنم این اجازه را نمی‌دهد و برای ٨۶ کیلو مناسب‌تر است.

سؤال: در مسابقات جهانی سال ٢٠١۵ مغلوب قاضی ماگومدوف شدی، از آن شکست چه درس‌هایی گرفتی؟

قطعا هر مسابقه و هر شکست درس‌های زیادی دارد و متوجه اشتباهات فکری و ذهنی خواهی شد. بعد از هر مسابقه روی نقاط ضعفم کار می‌کنم تا بهترین نمایش را داشته باشم. سال ٢٠١۵ اولین حضورم در مسابقات جهانی بزرگسالان بود که کشتی فینال را واگذار کردم. اشتباهاتی هم داشتم که سعی کردم در اردوها این مشکلات را برطرف کنم تا در المپیک بهترین نمایش را داشته باشم که خوشبختانه این اتفاق هم افتاد و توانستم یک مدال خوشرنگ را برای کشورم به ارمغان آورم.

سؤال: در فینال المپیک ریو با نتیجه ۶ بر صفر از حریف عقب بودی، در آن لحظات چه چیزی در ذهنت می‌گذشت و به چه موضوعی فکر می‌کردی که در نهایت موفق به جبران این اختلاف شدی؟

خیلی در مورد آن مسابقه حضور ذهن ندارم، اما قطعا به مسائل خوبی فکر می‌کردم و به پیروزی در آن دیدار می‌اندیشیدم. حتی یک درصد هم به شکست فکر نمی‌کردم و اتفاقاتی به خاطر آسیب‌دیدگی حریفم رخ داد که می‌توانست کار را سخت کند، اما خدا و مربیان کمک کردند تا خودم را کنترل کنم و عصبانی نشوم و تمرکزم را از دست ندهم. کشتی هم به ثانیه‌های آخر کشید و در نهایت پیروز میدان شدم.

سؤال: در حالی‌که بسیاری از رقبا در برخی رشته‌های ورزشی مختلف برای هم رجز خوانی می‌کنند و حتی از الفاظ زشت هم استفاده می‌کنند، اما تو و دیوید تیلور احترام‌ زیادی برای یکدیگر قائل هستید و در دوران مصدومیت برای یکدیگر آرزوی سلامتی داشتید. منشأ این احترام چیست و کجاست؟

ورزشکاران سعی می‌کنند نماینده سنت‌ها و فرهنگ کشورشان باشند. موضوعاتی مانند اخلاق اهمیت بیشتری از رقابت و مسابقه دارد. قطعاً من به این موضوع اهمیت می‌دهم. تمام حریفان برای من قابل احترام هستند و برای تک تک آنها آرزوی سلامتی و موفقیت دارم. چه حریفان مستقیم مانند دیوید تیلور یا دیگران برایم فرقی نمی‌کنند و دوست دارم در بهترین شرایط باشند تا مبارزه خوبی را به نمایش بگذاریم تا مردم از تماشای آن لذت ببرند. سعی می‌کنم اصول اخلاقی را و آنچه در کشتی ما وجود دارد را رعایت کنم.

سؤال: شما از ٢ مسابقه‌ای که مغلوب دیوید تیلور شدید چه درس‌هایی گرفتید که در المپیک توکیو ممکن به شما کمک کند؟

قطعاً سعی می‌کنم اشتباهاتی که در مسابقات قبلی داشتم تکرار نکنم که این اشتباهات ممکن است فنی باشد یا مسائل روحی و روانی. سعی می‌کنم آنها را کمتر کنم تا با شیوه جدیدی وارد مسابقات شوم و با تمرکز بیشتری به تک تک حریفان فک کنم و آنچه را که برنامه‌ریزی کرده‌ام را به نمایش بگذارم.

سؤال: اسامی مستعار زیادی برای شما مطرح می‌شود، کدامیک را از بقیه بیشتر دوست داری؟

امیدوارم که لایق این القاب باشم؛ تمام آنها برای من قابل احترام است و تلاش می‌کنم بتوانم بتوانم مردم کشورم و علاقمندان به کشتی را ناامید نکنم. تمام این القاب را دوست دارم و قبول می‌کنم و امیدوارم هیچ وقت ناامیدشان نکنم.

سؤال: خارج از دنیای کشتی خیلی‌ها حسن یزدانی را می‌شناسند، تفریح و سرگرمی شما به غیر از کشتی چیست؟

سرگرمی خاصی ندارم و بیشتر سرگرم تمرینات هستم و سعی می‌کنم تا زمانی که کشتی را به صورت حرفه‌ای پیگیری می‌کنم تمرکزم روی تمرینات کشتی باشد. در اوقات فراغت هم سعی می‌کنم بیشتر در کنار خانواده باشم.

سؤال: برنامه‌ات برای دوران بازنشستگی و دوران بعد از قهرمانی چیست؟

هنوز به این موضوع فکر نکرده‌ام، اما گاهی اوقات به آن فکر می‌کنم. سعی می‌کنم کم و بیش به آینده هم فکر کنم و در بیزینس موفق باشم، اما فعلا تمام تمرکزم روی کشتی است و مسائل مربوط به تجارت و امور مالی را بیشتر پدرم انجام می‌دهد و نمی‌گذارد تا تمرکزم از بین برود، اما قطعاً فکر می‌کنم تا بتوانم در این مسیر هم موفق باشم.

سؤال: فکر می‌کنی چند مدال المپیک بگیری؟

امیدوارم تا زمانی که می‌توانم کشتی بگیرم خوشرنگترین مدال‌ها را در مسابقات جهانی و المپیک کسب کنم. تا جایی که بدنم اجازه دهد کشتی بگیرم تلاش می‌کنم با خوشرنگترین مدال با دنیای قهرمانی خداحافظی کنم‌؛ چه مدال المپیک باشد چه مسابقات جهانی. برنامه‌ریزی من حضور در المپیک ٢٠٢۴ است، اما بستگی به این دارد که آیا بدنم اجازه بدهد یا نه.

سؤال: بزرگترین حریف شما در ایران چه کسی است، کامران قاسمپور است؟

قهرمانان خوبی هستند کامران قاسمپور و احمد بذری جز مدعیان هستند و شاید جوانان دیگری هم بیایند و پدیده شوند، اما فعلا قاسمپور و بذری هستند.

سؤال: هواداران شما چطور می‌توانند با شما در ارتباط باشند و شما را در فضای مجازی دنبال کنند؟

صفحه شخصی‌ام در اینستاگرام فعال است، سعی می‌کنم تمرکزم روی کشتی باشد، اما جاهایی که نیاز به ورودم به فضای مجازی باشد ورود می‌کنم، اما تلاش می‌کنم تمرکزم در حال حاضر روی کشتی باشد و کمتر در فضای مجازی حضور داشته باشم.
نظر تایید شده:0

نظر تایید نشده:0

نظر در صف:0


پربازدیدهای زنگ تفریح
پربازدیدهای ورزش ایران و جهان
کلیه حقوق سایت متعلق به پایگاه خبری تحلیلی ورزش مازندران، مازندلیگ می باشد