• گروه مطلب:| ساری| خبر| فوتبال|
  • کد مطلب:78092
  • زمان انتشار:سه شنبه 16 ارديبهشت 1399-15:14
  • کاربر:

در سالروز 16 اردیبهشت ۱۳۸۰ و حادثه دلخراش فرو ریختن سقف ورزشگاه متقی ساری در بازی پرسپولیس و شموشک، برای درگذشتگان طلب آمرزش می‌کنیم .
۱۹ سال از حادثه دلخراش ساری گذشت
به گزارش مازندلیگ، ۱۹ سال پیش در 16 اردیبهشت 1380، تیم‌های پرسپولیس و شموشک در ورزشگاه متقی ساری با قضاوت حسین عرب براقی به دیدار هم رفتند که به دلیل ازدحام بیش از حد تماشاگران، شماری از آن‌ها برای تماشای بازی به بالای سقف سکوها رفتند که با افزایش تعدادشان دقیقاً در هنگام آغاز نیمه دوم سقف ورزشگاه فرو ریخت .

روز یکشنبه 80/2/16 ساعت 16/55 عصر در حالیکه نیمه اول بازی تیم‌های پرسپولیس شموشک - نوشهر که در ورزشگاه شهید متقی جریان داشت با دوگل سهراب انتظاری به نفع شموشک به پایان رسیده بود به دلیل ازدحام بیش از حد تماشاگران و سهل انگاری مسوولان برگزاری در زمینه رعایت نظم و ساماندهی لازم در مورد استقرار تماشاگران ناگهان ابتدا سقف ورزشگاه که جنس آن از ایرانیت بوده و با این وجود هزاران نفر روی آن نشسته بودند فرو ریخت و سپس با فروریختن آوار جایگاههای زیرین هم که از استحکام کافی برخوردار نبود فروریخته شد و هزاران تن از تماشاچیان در زیر آوار ماندند. 

 

متاسفانه دو تن از فوتبالدوستان مازنی در این فاجعه تلخ جانشان را از دست دادند و شمار زیادی از تماشاگران دچار آسیب دیدگی شدیدی شده بودند.عبدالله کیانی و علی‌اکبر فرجی دو قربانی فاجعه تلخ ورزشگاه متقی ساری بودند.

همتی یکی از شاهدان این حادثه در گفت و گوئی تصریح کرد :

این حادثه به قدری سریع اتفاق افتاد که تمام تماشاچیان در یک لحظه به زمین بازی هجوم آوردند و متاسفانه امکانات بهداشتی، کمک‌های اولیه به حدی ضعیف بود که کفاف رسیدگی به مصدومین را نمی‌داد. وی افزود: مسوولین امر تا لحظه تنظیم خبر اسامی بیشتر از 100 تن از تماشاگران دیدار مذکور را که در بیمارستان بستری شده‌اند اعلام کرده‌اند اما تعداد مجروحین حادثه بیش از این است. این گزارش حاکیست:

مسوولین تا به حال از دادن اطلاعات کافی در این زمینه خودداری کرده‌اند و تنها به این جمله اکتفا کرده‌اند که حال یکی از مصدومین حادثه بسیار وخیم می‌باشد. حسین جمیل پور یکی دیگر از شاهدان عینی حادثه مذکور  گفت:

چطور مسوول ورزشگاه در مصاحبه با شبکه خبر استان مازندران اعلام نموده که اضافه ظرفیت ورزشگاه کمتر از 10 هزار نفر بوده در حالیکه جمعیت ورزشگاه پانزده هزار نفری بیش از سی و پنج هزار نفر بوده است.

وی که از ناحیه پا دچار مصدومیت شده معتقد است که تعداد زیادی از مصدومین به خاطر برخورد نامناسب نیروهای یگان ویژه نیروی انتظامی به جای مراجعه به مراکز درمانی و بیمارستان به پزشکان خصوصی مراجعه نموده‌اند. خانم عبداللهی یکی از بستگان مصدومین حادثه که در پشت درب بیمارستان امام خمینی منتظر ورود به بیمارستان و عیادت بیمار خود بود ، سهل انگاری مسوولین را که باعث آسیب رساندن به بسیاری از جوانان شده را مهم‌ترین عامل این واقعه دانسته و خواستار برخورد شدید مراجع قضایی با مسببین این امر شد.

این در حالی است که سردار طلایی مسوول انتظامی استان مازندران و رئیس تربیت بدنی استان مازندران با حضور در برنامه زنده شب بخیر مازندران توضیحاتی را در زمینه حادثه مذکور ارایه نموده و قالبا تصریح داشتند که مسوولیت این حادثه بر عهده خود تماشاگرانی است که بدون بلیط وارد ورزشگاه شده‌اند.

با گذشت نوزده سال از فاجعه تلخ یکشنبه سیاه ورزشگاه متقی هیچ مسئولی این فاجعه را به گردن نگرفت.
 سردار طلایی ، غلامرضا بهروان و بهروز منتقمی در آن سال ریاست نیروی انتظامی، هیات فوتبال و تربیت بدنی استان مازندران را عهده دار بودند و سیل اتهامات فاجعه تلخ متقی به سمت این سه تن بود.


مطالب مرتبطنظر تایید شده:0

نظر تایید نشده:0

نظر در صف:0


پربازدیدهای زنگ تفریح
پربازدیدهای ورزش ایران و جهان
کلیه حقوق سایت متعلق به پایگاه خبری تحلیلی ورزش مازندران، مازندلیگ می باشد